سه‌شنبه, 8 مهر 1399

  • ساعت : ۱۱:۳۲:۱۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ 
  • کد خبر : ۱۲۹۳۳۹
برگزاری سی و پنجمین كنفرانس منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه فائو

برگزاری سی و پنجمین كنفرانس منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه فائو 

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به منظور رسیدگی به فوری ترین تهدیدهای ناظر به بخش کشاورزی و توسعه روستایی در منطقه آسیا-اقیانوسیه، کنفرانسی منطقه‌ای را با همراهی ۴۶ دولت عضو، بخش خصوصی و سازمان‌های جامعه مدنی برگزار می‌کند. این کنفرانس بستری برای بررسی همه‌جانبه راه‌های پیش‌رو جهت تقویت تاب‌آوری نظام‌های کشاورزی-غذایی و معیشت‌های وابسته به آن، همچنین کاهش تأثیرات بیماری ویروس کرونا و پدیده تغییرات اقلیمی بر بخش‌های کشاورزی در این پرجمعیت‌ترین ناحیه از جهان است.

هئیت ایرانی در این کنفرانس، به ریاست آقای علیمراد سرافرازی، سرپرست مرکز روابط عمومی و امور بین‌الملل وزارت جهاد کشاورزی، آقای محمد حسین عمادی، سفیر و نماینده دائمی ایران در فائو، و آقای علی کیانی‌راد، رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، دغدغه‌های مدنظر خود درباره چالش‌های فزاینده بخش کشاورزی در سطوح منطقه‌ای و جهانی را به اشتراک گذاشتند. این هیئت در نشست‌های این کنفرانس به‌طور خاص بر تأثیرات مخرب مواردی چون تغییرات اقلیمی، فقدان شیوه‌های دانش‌محور کشاورزی، نیروی کار فاقد مهارت، شیوع فقر در جوامع روستایی و مهاجرت جوانان به خارج از مناطق روستایی را مورد تأکید قرار دادند.

هیئت ایرانی ضمن مشارکت فعالانه در بحث‌های جاری درباره راهکارهای راهبردی، بر ضرورت افزایش سرمایه‌گذاری در نظام‌های غذایی و همچنین ترویج و تشویق بکارگیری فناوری‌های دیجیتال در این بخش به عنوان دو عامل کلیدی برای تقویت بهره‌وری و پایداری فعالیت‌های کشاورزی تأکید کردند.

براساس بیانیه مطبوعاتی دفتر نمایندگی فائو در ایران، ۳۵‌مین کنفرانس منطقه‌ای فائو در آسیا-اقیانوسیه، از تاریخ ۱۱ تا ۱۴ شهریور ماه به صورت مجازی برگزار می‌شود. دستور کار این کنفرانس شامل مسائلی همچون تأثیر بیماری ویروس کرونا بر غذا و کشاورزی، تعیین اولویت‌های منطقه‌ای برای مدیریت آب در بخش کشاورزی در شرایط کمبود آب، ایجاد نظام‌های غذایی پایدار و تاب‌آور، بهره‌برداری از نوآوری‌ها و کشاورزی دیجیتال است و بر اجرای ابتکار دست-در-دست فائو تمرکز داد. ابتکار دست-در-دست فائو برنامه‌ای مبتنی بر شواهد و در مقیاس کشوری است که توسط کشورها مدیریت شده و بر تسریع تحولات کشاورزی و توسعه پایدار روستایی متمرکز است . هدف این ابتکار، ریشه‌کن کردن  فقر، به‌صفر رساندن گرسنگی و تمامی اشکال سوءتغذیه در سراسر منطقه آسیا و اقیانوسیه است.

منطقه آسیا-اقیانوسیه که میزبان بیش از نیم میلیارد نفر از جمعیت دچار سوءتغذیه در جهان است، به خاطر تعطیلی‌های ناشی از بیماری ویروس کرونا دورانی از کند شدن فعالیت‌های اقتصادی، از بین رفتن گسترده فرصت‌های شغلی، از بین رفتن منابع درآمدی و فروپاشی برنامه‌های حمایتی را تجربه می‌کند. این عوامل به‌نوبه خود موجب تهدید بیشتر امنیت غذایی شده و گرسنگی حاد را در منطقه افزایش داده است.

این شرایط نیازمند تلاش جمعی است و در این راستا، فائو به همراه شرکای ملی خود از تمامی دست‌اندرکاران و گروه‌های ذینفع می‌خواهد تا دست در دست یکدیگر داده تا این چالش‌های همگرا در منطقه آسیا-اقیانوسیه را مورد رسیدگی قرار دهند.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها